Boats on anchor in a bay in Croatia

Ima nešto jedinstveno čarobno u tome da provedete noć na sidru. Čak i kada vrijeme nije idealno, sidrenje može biti ugodno iskustvo ako slijedite odgovarajuće upute. Ponekad sidrenje postaje nužnost zbog ograničene dostupnosti vezova, osobito u popularnim marinama i lukama. Kako biste osigurali mjesto, često je potrebno doći ranije, što može značiti skraćeno vrijeme kupanja.

Trošak veza je još jedan uvjerljiv razlog za sidrenje. Mnogi charter gosti odlučuju se za skrovite uvale u kojima je sidrenje besplatno ili vez na bovi, koje je znatno jeftinije od marina. Hrvatska obala i otoci nude obilje tih malih skrivenih uvala. Iako su propisi o sidrenju minimalni, neka područja imaju koncesije koje mogu uključivati ​​naknadu i za sidrenje, iako je ona obično puno niža od cijene vezova u marini ili lukama.

U ovom blogu ćemo istaknuti 10 sidrišta kada isplovljavate iz Splita i Trogira, nudeći vam najbolja mjesta da iskusite šarm sidrenja u Hrvatskoj.

Uvala Krknjaši – Otok Drvenik Veliki

Bay Krknjasi on Island Drvenik Veliki in Croatia

Ukoliko ste iznajmili plovilo iz Trogira ili Kaštela, većina charter gostiju odabire uvalu Krknjaši za svoje prvo zaustavljanje u subotu ili nedjelju radi kupanja, prije nego krenu dalje na neki vez koji će odabrati za prenoćit.

Kod većine se etabliralo ime „Plava laguna“, ova je uvala poznata po kristalno čistom moru, savršenom za ronjenje i plivanje. Posebno je lijepa i posebno fotogenična mala laguna na jugoistočnoj obali Drvenika, zaklonjena s dva otočića Krknjaš Veli i Krknjaš Mali. Prolaz između Drvenika i Krknjaša Malog vrlo je plitak, a između Velikog i Malog Krknjaš dubok je svega 2,5-3 metra, pa je najsigurnije uploviti u uvalu s juga.

Ovo je lijepo sidrište, iako je tijekom dana velika gužva zbog izletničkih brodova, koji se tu zadržavaju većinom nekoliko sati. Bacite sidro na dubini od 5 do 7 metara na uglavnom pješčanom morskom dnu, posutom na pojedinačnim mjestima morskim algama. Uvala je najbolje zaštićena od zapadnih vjetrova i bure, osobito ako se sidri u sjeverozapadnom dijelu. Ne preporučuje se boravak ovdje za vrijeme južnih vjetrova. U blizini se nalazi restoran i beach bar. Pontoni su rezervirani za turistička motorna plovila.

Uvala Šešula – Otok Šolta

Ova uvala udaljena je samo dvije milje od uvale Krknjaši. Za razliku od Krknjaša, Šešula je uvučena pola milje prema unutrašnjosti, pružajući dobar zaklon od svih vjetrova osim zapadnog vjetra, osobito ako ga prate nevremena. Za charter plovila u tranzitu postoji nekoliko bova i pontona za privez. Vezovi su izloženi zapadnim vjetrovima. Nakon što je plutača za privez osigurana, preporučljivo je na obalu dodatno vezati konope kako bi se spriječilo okretanje broda.

Tirkizno more odražava zelenilo borove šume koja prekriva litice i pruža savršen krajolik. Na obali u uvali nalaze se dva restorana “Šešula” i “Šišmiš”. Iz Šešule možete lako šetnjom do obližnjeg mjesta Maslinica, gdje se nalaze marina i supermarket.

Uvala Tiha – Otok Hvar

Bay Tiha on Island Hvar

Otprilike 7 kilometara sjeveroistočno od Starog Grada nalazi se velika uvala Tiha, koja uz idealne prilike za sidrenje nudi i  nekoliko bova kao vez.

Uvala je okružena gustom vegetacijom. Iako ljeti zna biti gužve, u manjim uvalama uvijek ćete pronaći neki mirniji kutak za sebe.

Luka Tiha sastoji se od četiri uvale s ukupno deset manjih krakova, koji pružaju izvrsnu zaštitu od svih vjetrova. Ovisno o smjeru vjetra, možete odabrati drugi krak: odaberite zapadnu stranu za maestral i zapadni vjetar, a istočnu stranu za južni vjetar. Središnje uvale Srednja Lokva i Veli Dolac pogodne su za svako vrijeme.

Iako je uvala Tiha sigurna, snažan maestral (sjeverozapadni vjetar) uzrokuje valove u blizini ulaza u Tihu. Kada je uvala prepuna, preporučljivo je pričvrstiti krmu za drugu bovu za privez ili koristiti vezati dodatno krmu za kopno kako bi se spriječilo okretanje broda. Čuvajte se osa i izbjegavajte ostavljati hranu u kokpitu.

Tijekom vrhunca sezone, poznata flotila Yacht Weeka „zauzima“ jedan od uvala Tiha s tridesetak i više jedrilica i katamarana, pri tom ne manjka zabave i glasne glazbe do dugo u noć.

Kupnju namirnica i slično možete obaviti u Starom Gradu, udaljenom dvije i pol milje.

Uvala Bobovišća – Otok Brač

Bobovisca bay on island Brac in Croatia

Uvala Bobovišća, jedno od najbližih sidrišta Splitu i Trogiru isto tako jako popularna među charter gostima. Uvučena je gotovo milju u unutrašnjost i podijeljena na dva kraka, s istoimenim naseljem na kraju uvale.

Bobovišća pruža dobru zaštitu i nalazi se na zapadnoj strani otoka Brača. Čisto more mami na kupanje, dok u večernjim satima možete uživati ​​u večeri u jednom od dva restorana u samom mjestu. U mjestu se također nalazi bar i mali supermarket.

Unutarnji dio betonskog pristaništa rezerviran je za lokalne brodove, dok su plutače za privez brodova u tranzitu postavljene na krajnjem vanjskom dijelu uvale. Prve bove za privez nalaze se na ulazu u uvalu u smjeru jugoistoka. Dodatne bove postavljene su u središnjem dijelu istočne uvale, gdje je potrebno pričvrstiti krmu za drugu bovu, kako biste izbjegli okretanje plovila oko bove. U oba slučaja osoblje koje održava i naplaćuje bove može vam pomoći pri vezivanju.

Uvala Ždrilca – Otok Hvar

Boats on anchorage in Zdrilca bay in Croatia

Prolaz između otočića Marinkovac, Planikovac i Borovac jedno je od najpoznatijih odredišta na Jadranu. Kad sezona jedrenja na Hvaru zahukta, Pakleni otoci, pa tako i Ždrilca dodatno ožive i poprime užurbanost ljetne sezone.

Ždrilca su jako poznata i često se na vezu nađu razne vrste jahti, uključujući i neke prilično velike sa slavnim osobama iz cijelog svijeta, posebno u sezoni u srpnju i kolovozu. Područje je vrlo slikovito, s gustom borovom šumom i tirkiznom moru.

Najbolje mjesto za sidrenje je na dubini od 5 do 6 metara ispred Marinkovca, gdje se nalazi pješčano dno i nekoliko bova, koje pripadaju vlasnicima restorana. Odmor u uvali Ždrilca može biti „ugrožen“ gustim brodskim prometom, valovima i glazbom iz obližnjih noćnih klubova. Struja i plima su značajni na ovom mjestu, stoga je preporučljivo osigurati krmu vezivanjem konopa za kopno.

Pazite gdje bacate sidro kako biste izbjegli bacanje preko tuđeg sidra. Treba biti posebno oprezan pri navigaciji ovim područjem jer ga posjećuju kupači i tijekom ljetne sezone može biti velika gužva.

Uvala Zaraće – Otok Hvar

Landscape of Zarace bay island Hvar in Croatia

Zaraće je malena i slikovita uvala smještena na južnoj strani otoka Hvara, oko 6 kilometara od grada Hvara. Na sjevernoj obali uvale nalazi se pristanište i bove koje koriste lokalni brodovi s gazom manjim od 1 metra.

Na južnoj strani nalaze se impresivne stjenovite litice i selo Zaraće, poznato po prekrasnim šljunčanim plažama i zadivljujućem prirodnom krajoliku. Uvala je popularno odredište za ljubitelje ronjenja zbog zanimljivog podvodnog krajolika. Možete se usidriti na dubini od 8 do 10 metara na uglavnom pjeskovitom morskom dnu.

Uvala Zaraće nudi odličan zaklon od sjevernih vjetrova, ali nije sigurna za vrijeme južnih vjetrova, stoga za vrijeme Juga, najbolje je isploviti što prije. Uvala ima nekoliko bova namijenjene za charter plovila, koje pripadaju restoranu, koji se nalazi neposredno uz plažu i poznat je po svježoj ribi i plodovima mora. Za one željne provoda ili užurbanosti, preporučuje se uzimanje taksija za posjet gradu Hvaru.

Uvala Tatinja – Otok Šolta

Otprilike 2 kilometra od sela Grohote nalazi se prekrasna uvala Tatinja. Tatinja očarava s tirkiznim morem i strmom obalom okruženom borovom šumom, stoga je već odavno popularno mjesto za nautičare. Uvala Tatinja najpoznatija je uvala na južnoj obali Šolte, smještena gotovo po sredini otoka. Proteže se oko 700 metara u unutrašnjost.

U sjeveroistočnom dijelu uvale postavljeno je nekoliko bova koje pripadaju obližnjem restoranu. Najbolje se sidriti na dubini od 10 do 15 metara. Međutim, vodite računa o izloženosti južnim vjetrovima, kojima je uvala Tatinja kompletno izložena.

Tatinja se račva u tri manje uvale. Zapadna dvije uvale i treći su odvojeni poluotokom sa stijenama ispred, gdje je dubina između obale i stijena oko 3 metra. Istočna grana pruža dobar zaklon od južnih vjetrova.

Zbog skučenosti svih krakova Tatinje, preporučljivo je uz sidrenje vezati se za obalu. Mjesta Grohote su udaljene 2,5 km, gdje možete obaviti opskrbu namirnica i posjetiti samo mjesto.

Uvala Lovišće – Otok Šćedro

The Lovisce bay of Island Scedro in Croatia

Na sjevernoj strani gotovo nenaseljenog otoka Šćedra nalazi se velika i mirna uvala Lovišće, podijeljena na četiri manje uvale s nekoliko bova za privezište koje pripadaju okolnim restoranima. Ova je uvala poznata po mirnoj atmosferi, gustoj borovoj šumi i kristalno čistom moru. Sadržaji u uvali Lovišće su minimalni, ali postoje tri restorana, koje vode mještani koji borave na otoku uglavnom ljeti. Pješčano morsko dno, prekriveno morskom travom, pruža dobro držanje sidra, na dubini od 5 do 10 metara.

Privez u uvali Lovišće može biti zahtjevan zbog izloženosti tramontani (sjeverni vjetar) i buri (SI vjetar), što može učiniti sidrenje neizvedivim ako puše jaka bura ili tramontana. U tom slučaju preporučljivo je osigurati krmu drugom bovom za privez ili vezati konope za privez na obali kako bi se izbjeglo okretanje broda.

Uvala Lovišće već je odavno poznata, još u antičko doba kao dio Diomedove rute kojom su plovili grčki moreplovci Jadranom. Šćedro možete obići pješice, makar preporučamo šetnju do obližnje uvale Mostir, gdje možete posjetiti ostatke dominikanskog samostana s kraja 15. stoljeća.

Uvala Budikovac – Otok Vis

Anchorage Budikovac in front of Vis with boats

Jugoistočno od otoka Visa nalazi se otok Budikovac, poznat po svojoj iskonskoj ljepoti. Glavni otok, Veliki Budikovac, okružen je nizom plutača za privezište kojima upravlja lokalni restoran.

Budikovac se može pohvaliti jednom od najljepših laguna na Jadranu. Bijelu šljunkovitu plažu na zapadnoj obali Budikovca štite Mali Budikovac i stijena Sanak. Do ove plitke lagune, duboke samo 3 metra, dolazi se s juga između Velikog i Malog Budikovca, gdje je dubina oko 2 metra. Zbog toga se mnogi čarter gosti s jedrilicama radije usidre na vanjskoj strani lagune. No, otočić ne nudi dobro utočište za noćenje.

Čisto, prozirno more čini ovu uvalu savršenom za plivanje i ronjenje. Posjetitelji često provedu dan uživajući u ovim aktivnostima, nakon čega slijedi dobar ručak u restoranu na obali. Nakon toga se mogu povući u obližnju uvalu Rukavac na vez.

Uvala Ruda – Otok Vis

Smještena na južnoj strani otoka Visa, lijepa je i dobro zaštićena uvala. U uvali se nalaze nekoliko malih kućica. Morsko dno ima nekoliko kamenih ploča, polja algi i izoliranih pješčanih dijelova, stoga je važno pažljivo odabrati mjesto za sidrenje. Tijekom srpnja i kolovoza uvala Ruda većinom bude zauzeta posjetom velikim jahtama i katamaranima. Ipak, ostaje omiljena među nautičarima zbog svoje mirnoće i zaštite koju pruža. U lipnju i rujnu u uvali je obično manje gužve, što nudi idealno i mirno iskustvo sidrenja.

Nezaobilazno mjesto Visa i poznata plaža Stiniva se nalazi u neposrednoj blizini, te možete do iste doći pješice ili kratkom vožnjom gumenjakom.

Uvala Ruda i njen susjedna uvala Srebrena, iako popularne među nautičarima, izložene su jakom Jugu. Ako se nađete tokom Juga ovdje, u tom slučaju Uvala Srebrena pruža nešto bolji zaklon nego sama uvala Ruda. U obje uvale bacite sidro na dubini od 8 do 10 metara na pjeskovitom ili kamenitom morskom dnu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *