Čarobni grad Dubrovnik smješten je duboko na jugu hrvatske jadranske obale, dragulj koji iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Iako relativno malen, Dubrovnik je jedno od vizualno najljepših odredišta na Mediteranu, poznat po svojim visokim zidinama i zadivljujućim pogledima. Bogata povijest grada nije sačuvana samo u njegovoj arhitekturi, već se osjeća i u njegovim živim tradicijama.

Dubrovnik je stoljećima cvjetao kao nezavisna republika, stekavši neovisnost od Venecije 1358. godine. Napredovao je kao regionalna trgovačka sila, održavajući vještu diplomaciju s Osmanskim Carstvom i kršćanskim državama južne Europe. Iako je Dubrovnik 1667. godine teško stradao u potresu, grad je pažljivo obnovljen pod vodstvom vlade koja je prioritet stavila na društveno planiranje i javne prostore.

Danas se ove povijesne i kulturne znamenitosti koncentrirani u Starom Gradu, UNESCO-ovoj svjetskoj baštini koja se lako može obići pješice. Našim charter gostima, koji su unajmili jedrilicu ili katamaran iz ACI Marine Dubrovnik, uvijek preporučujemo posjet Starom Gradu prije nego što započnu svoje jedriličarsko putovanje. To je doživljaj koji savršeno nadopunjuje ljepotu Jadranskog mora.

Odlična povezanost od ACI marine do Grada

Dok čekate svoj charter brod, lako možete posjetiti jezgru Dubrovnika naručivanjem taksija ili vožnjom autobusom. Ovo vam pruža priliku da istražite tvrđave, palače, muzeje i crkve koje čine ovaj grad posebnim.

Ako ljubazno zamolite, ured charter agencije može vam omogućiti da ostavite prtljagu kod njih, što vam daje slobodu da neometano istražujete Dubrovnik. Toplo preporučujemo autobus, jer je to ekonomičniji izbor u usporedbi s cijenom taksija za istu rutu. Povezanost sa jezgrom je izvrsna, s autobusnim linijama 1a i 1b koje polaze svakih 20 minuta. Autobusna stanica nalazi se odmah pored marine, a za samo 15 minuta stižete do zadnje stanice u srcu Dubrovnika.

Znamenitosti u Dubrovniku

Gradske zidine

Gradske zidine Dubrovnika, simbol grada, pružaju zadivljujuće poglede. Izvorno izgrađene u 10. stoljeću, a ojačane kroz stoljeća, posebno u 13. stoljeću, ove zidine protežu se na 1.940 metara i sadrže pet tvrđava, te 16 kula i bastiona. Zidine su imale ključnu ulogu u obrani Dubrovačke Republike i među najbolje su očuvanim utvrdama u Europi. Danas neke od tih tvrđava služe kao mjesta za koncerte i predstave tijekom Dubrovačkih ljetnih igara. Posjetitelji su očarani zadivljujućim pogledima na Jadransko more i sam grad. Tijekom ljeta redovi za zidine mogu biti dugi, pa je najbolje doći rano ujutro kako biste izbjegli gužve. Alternativno, besplatna opcija je šetnja glavnom ulicom Stradunom i istraživanje bočnih ulica, gdje u samo nekoliko minuta hoda možete vidjeti gotovo sve glavne znamenitosti.

Stradun

Stradun u suton

Šetnja Stradunom je obavezna prilikom posjeta Dubrovniku—bez toga posjet nije potpun. Stradun, najšira i najljepša ulica u gradu, dijeli grad na istoka i zapad, prateći liniju starog kanala koji je nekada razdvajao otok od kopna. Nakon potresa 1667. godine, uzduž ulice izgrađene su kamene kuće. Danas je Stradun pun kafića i restorana, što ga čini popularnim mjestom za druženje, posebno u večernjim satima. Na zapadnom kraju Straduna nalazi se Velika Onofrijeva fontana (koju je izgradio Onofrio della Cava, koji je projektirao dubrovački sustav vodoopskrbe u 15. stoljeću), dok se na istočnom kraju nalazi Mala Onofrijeva fontana. Posjetitelji često zastaju kraj fontana kako bi napravili fotografije.

Crkve, samostani, palače, trgovi i katedrala

Od Straduna, uske bočne ulice vode do mnogih povijesnih i kulturnih znamenitosti Dubrovnika. To uključuje Franjevački samostan (koji sadrži muzej) na početku Straduna i baroknu crkvu posvećenu zaštitniku Dubrovnika, sv. Vlahu, na drugom kraju. Grad je prepun takvih znamenitosti, a iako je potrebno vrijeme da ih sve vidite—posebno tijekom užurbane ljetne sezone—2 do 3 sata šetnje ulicama grada samo po sebi je iskustvo.

Krenimo na jedrenje

Krenuti na jedrenje iz Dubrovnika obećava nezaboravno iskustvo jer ljepota otoka i južne jadranske obale oduzima dah. Kao i činjenica da po uvalama ne vladaju tolike gužve kao npr. Hvar ili Vis.

Elafitski otoci (Elafiti)

Suđurađ na otoku Šipanu

Elafitski otoci su skupina od 13 otoka koji se protežu sjeverozapadno od Dubrovnika. Tri najveća otoka—Šipan, Lopud i Koločep—često su prva stanica za mnoge čarter goste koji isplovljavaju iz Dubrovnika subotom. Ovi otoci poznati su po svojim gustim šumama borova i čempresa, prekrasnim plažama i uvalama. Povijesno gledano, bili su popularni među dubrovačkom aristokracijom, koja je ovdje gradila vile. Neki otoci imali su samostane koji su potisnuti dolaskom francuskih trupa 1808. godine. Iako mnoge crkve datiraju iz predromaničkog razdoblja, danas je malo njih ostalo očuvano.

Koločep, najbliži otok Dubrovniku, ljetno je utočište za Dubrovčane još od 16. stoljeća. Otok je prekriven borovima, pružajući idealno mjesto za bijeg iz grada i od gužvi.

Lopud, koji pokriva 5 četvornih kilometara, ima plodnu dolinu zaštićenu od vjetrova dvama brežuljcima. Otok ima dvije ruševne utvrde iz 16. stoljeća, a Franjevački samostan datira iz 1483. godine. Pješčana plaža u Šunju na jugoistoku privlači mnoge posjetitelje, a crkva na otoku također vrijedi posjetiti zbog svoje umjetničke zbirke.

Šipan, najveći od Elafitskih otoka s 16 četvornih kilometara, dom je dvaju naselja. U Šipanskoj Luci nalazi se predromanička crkva Benediktinskog samostana, dok u Suđurađu možete pronaći dvorac i ruševine biskupske palače.

Poluotok Pelješac

Ploveći sjeverozapadno od Elafitskih otoka, stići ćete do poluotoka Pelješac, gdje se nalazi srednjovjekovni grad Ston. Poluotok Pelješac proteže se 65 km od kopna, ali je na svom najširem dijelu širok samo 7 km. Padine i ravnice prekrivene su vinogradima i voćnjacima, dok su plitke obalne vode poznate po uzgoju kamenica.

Ston

Grad najbliži kopnu je Ston, koji se danas uglavnom posjećuje zbog spektakularnih obrambenih zidina koje se protežu preko okolnih brežuljaka. Ove zidine, koje su izgrađene u 14. stoljeću, služile su kao glavna sjeverna linija obrane Dubrovačke Republike i ostale su jedne od najvećih obrambenih struktura na svijetu. Više od 5 km zidina proteže se od Stona, glavnog središta grada, do Malog Stona na istočnoj obali poluotoka. Posjetitelji mogu prošetati cijelom dužinom, koja završava na tvrđavi Koruna iz 14. stoljeća u Malom Stonu.

Još jedan izvrstan grad za posjet brodom je Orebić. Ima Pomorski muzej koji prikazuje povijest svojih stanovnika, koji su bili među najtraženijim pomorskim kapetanima na Mediteranu. Prostrana uvala Trstenica na istočnoj strani Orebića jedna je od najljepših šljunčanih plaža u Dalmaciji.

Pogled iz Orebića prema otoku Korčuli

Zapadno od grada nalazi se franjevački samostan osnovan u 15. stoljeću. Orebić se nalazi na rubu jednog od najcjenjenijih vinogradarskih područja Hrvatske, a u obližnjim selima proizvode se visoko cijenjena crna vina od autohtone sorte Plavac Mali.

Otok Korčula

Samo 1 nautičku milju od poluotoka Pelješca nalazi se prekrasni otok Korčula. Nekada poznat kao “Korkyra Melaina” (Crna Korkira) od strane starih Grka zbog svojih gustih šuma, otok je 1998. godine pretrpio značajan požar koji je zahvatio velik dio njegovog središnjeg područja. S više od 16.000 stanovnika, Korčula je drugi najnaseljeniji otok na Jadranu, nakon Krka.

Grad Korčula

Danas je Korčula popularno odredište za odmor, poznato po svojim liticama, pješčanim plažama, šarmantnim selima i svom glavnom gradu, Korčuli.

Grad Korčula

Grad Korčula okružen je impozantnim zidinama iz 13. stoljeća. Te su zidine u 15. stoljeću ojačali Mlečani s tornjevima i bastionima, čime je Korčula postala jedan od prvih gradova na Jadranu koji je pao pod mletačku kontrolu. Šetnja kroz staru gradsku jezgru otkriva bogatu povijest, jer je malo gradova na Jadranu doživjelo toliko bitaka i promjena vlasti kao Korčula. Jedna od najpoznatijih povijesnih ličnosti Korčule je Marko Polo, za kojeg se vjeruje da je rođen ovdje; njegovo rodno mjesto nalazi se u srcu starog grada.

Otok Badija ispred Korčule

Ispred grada Korčule nalazi se nekoliko malih otoka, od kojih je najveći Badija. Otok je dobio ime po franjevačkom samostanu izgrađenom ovdje 1392. godine od strane redovnika koji su pobjegli iz Bosne. Badija nudi izvrsne mogućnosti za sidrenje i osamljene plaže.

Iako postoji nekoliko opcija za vez, najsigurniji izbor je ACI Marina Korčula, koja se nalazi neposredno u starom gradu.

Vela Luka

Vela Luka, smještena na zapadnoj strani otoka, ima najveću uvalu na Korčuli. Unutar ove uvale nalaze se brojne manje uvale, a na samom kraju uvale nalazi se grad Vela Luka. Iako uvala pruža dobru zaštitu, izložena je vjetrovima iz smjera NW, W i SW.

Ispred uvale Vela Luka nalazi se otok Proizd, poznat po svojim prekrasnim plažama. Preporučujemo sidrenje na Proizdu tijekom dana i prelazak na vez u Veloj Luci u večernjim satima. Na brdu iznad grada nalazi se djelomično otvorena špilja “Vela Špilja”, naseljena još od oko 18.000 pr. Kr. Nalazi iz tog mjesta izloženi su u Muzeju Vela Luka.

Lumbarda

Lumbarda, selo 6 km jugoistočno od grada Korčule, smatra se da su ga osnovali Grci s Visa. Danas je to ključno središte za proizvodnju bijelog vina nazvanog Grk. Korčula je vrlo popularna među nautičarima, a tijekom visoke sezone pronalaženje veza može biti izazov bez rezervacije.

Lumbarda

Ako ne možete pronaći mjesto u Korčuli, preporučujemo plovidbu do Lumbarde. Marina Lumbarda sa svojih 150 vezova izvrsna je alternativa. Međutim, napominjemo da je marina u sezoni 2024. godine privremeno zatvorena za brodove u tranzitu, radi radova.

Lastovo

Otok Lastovo, okružen s oko 40 manjih otoka i stjenovitih otočića, nekada je bio vojna zona i stoga zatvoren za turiste. Ova izolacija pomogla je očuvanju povijesnih zgrada. Lastovo je sada dio prirodnog parka i nudi brojne male i velike uvale; ovdje ćemo istaknuti 3-4 veće koje su idealne za one koji iznajmljuju brodove iz Dubrovnika..

Zaklopatica

Na sjevernoj strani otoka nalazi se uvala Zaklopatica. Zapadni prolaz je plitak s dubinom od 1,5 metara, pa većina brodova ulazi u uvalu kroz istočni prolaz, koji je dubok 7,5 metara. Uvala ima nekoliko vezova i jedan mol te nudi dobru zaštitu od gotovo svih vjetrova.

Iz Zaklopatice se preporučuje šetnja od 2,5 km do istoimenog mjesta Lastovo. Smješteno na strmoj padini, Lastovo je “glavni grad” otoka, gdje živi oko 600-700 stanovnika, dok je još 100-tinjak raštrkano po cijelom otoku. Ljeti se broj stanovnika povećava zbog turista i bivših otočana koji se vraćaju. U Lastovu ćete pronaći nekoliko kafića, restorana i malih supermarketa za opskrbu.

Veli Lago

Na zapadnoj strani otoka nalazi se velika, duboko usječena uvala Velji Lago. Unutar ove velike uvale nalaze se tri manje uvale koje nude dobru zaštitu od svih vjetrova: Jurjeva Luka i uvala Pasadur na sjevernoj strani te Ubli na jugoistočnoj strani Veli Laga.

Skrivena Luka

Na južnoj strani Lastova nalazi se jedna od najpoznatijih uvala otoka i južnog Jadrana, Skrivena Luka, poznata i kao “Skrivena Luka”. Skrivena Luka pruža izvrsnu zaštitu od vjetrova iz svih smjerova. Ulaz u uvalu ima dubinu od 8 metara, dok je u sredini dubina između 12 i 15 metara.

Skrivena luka

U uvali se nalaze tri restorana s malim molovima i nekoliko vezova. Cesta vodi do litice gdje se nalazi svjetionik Struga. Budući da je vaš iznajmljeni brod dobro zaštićen u uvali, preporučujemo šetnju do litice i svjetionika, odakle možete uživati u prekrasnom pogledu.

Mljet

Otok Mljet, kojeg su Rimljani nazivali Melita, a Mlečani Meleda, prostire se na površini od 100 četvornih kilometara i smatra se najšumovitijim otokom u Hrvatskoj. Osim prekrasnih krajolika, Mljet se može pohvaliti bogatom poviješću i brojnim arheološkim i kulturnim znamenitostima.

Prozura

Glavna luka otoka Mljeta je Sobra, široka i duboka uvala s nekoliko restorana i supermarketom. Na južnoj strani otoka nalazi se Odisejeva špilja, nazvana po legendarnom junaku koji je, prema mitu, bio namamljen na Mljet od strane nimfe Kalipso.

Odisejeva špilja

Ako se već nalazite na južnoj strani otoka, možete se zaustaviti na kupanje u jugoistočnoj uvali Saplunara ili susjednoj uvali Limoni. Obje uvale pogodne su za sidrenje, a u uvali Saplunara možete pronaći jedan od 20 vezova na bovi. Uvala je dobro zaštićena od Bure i Juga, ali budite oprezni s jugozapadnim vjetrovima jer nema zaklona. Obje uvale, Limoni i Saplunara, su pješčane uvale okružene pješčanim plažama, što će posebno razveseliti djecu na brodu.

Nacionalni park Mljet

Nacionalni park Mljet smješten je na zapadnom dijelu ovog bujnog i zelenog otoka. Da biste u potpunosti uživali u parku, najbolje je privezati se u uvalama Polače ili Pomena. Ljepota i netaknuta priroda parka ostavit će vas bez daha. Teritorij je planinski, s dva jezera, Veliko i Malo jezero zapravo su duboki morski zaljev koji je nastao povišenjem razine mora. Veliko se jezero spaja s otvorenim morem dugim i širokim kanalom, Malo jezero je u kopno najuvučeniji dio sustava jezera, a s Velikim jezerom je povezan plitkim i uskim kanalom. Kroz njega se izmjenjuje more pod utjecajem plime i oseke.

In the morning or evening, we recommend taking a walk in the shade of the centuries-old pine forests. While the island’s interior is rather inaccessible due to dense maquis, the best way to appreciate Mljet’s beautiful landscape is from the water.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *